Rok akademicki 2019/2020, semestr letni
COVID-19: laboratoria TO nie podlegają zdalnemu nauczaniu i będą odrabiane w terminie określonym przez dziekana (lipiec 2020 r.).
Harmonogram odrabiania zajęć laboratoryjnych został umieszczony na stronie Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.
Zaliczenie sprawdzianów ("wejściówek") należy uzyskać także w systemie Moodle. Sprawdziany do ćwiczeń mają formę prostych zadań obliczeniowych. Każdy sprawdzian składa się z sześciu zadań - należy rozwiązać poprawnie minimum cztery. Czas podejścia zależy od trudności zadań i leży w przedziale 15-25 minut.
Po zaliczeniu sprawdzianów można nadsyłać i zgłaszać sprawozdania.
Sprawozdania z ćwiczeń laboratoryjnych należy wykonać wg wskazówek zamieszczonych poniżej (analogowo), zeskanować (maks. 20 MB) i przesłać do sprawdzenia z wykorzystaniem systemu Moodle.
Proszę pamiętać, że sprawozdanie musi mieć status "Przesłane do oceny"!
Status ten jest nadawany po zgłoszeniu przez autora nadesłanego pliku do sprawdzenia ("Zgłoś zadanie"). Pliki o statusie "Wersja robocza" nie są sprawdzane.
Warunki zaliczenia semestru
1. Zaliczenie wszystkich sprawdzianów wstępnych do ćwiczeń laboratoryjnych (12 ćwiczeń)
2. Uczestniczenie we wszystkich ćwiczeniach laboratoryjnych (obecność obowiązkowa)
3. Uzyskanie pozytywnych ocen ze sprawozdań laboratoryjnych
Sprawdzian wstępny (wejściówka)
Jest to krótki (10-15 minut) najczęściej pisemny sprawdzian przeprowadzany na początku zajęć laboratoryjnych (spóźnienie oznacza ocenę niedostateczną). Zaliczenie sprawdzianu jest warunkiem dopuszczenia do wykonania pomiarów. Podczas sprawdzianu może być potrzebny kalkulator inżynierski (użycie smartfonów itp. jest zabronione).
Ocenę niedostateczną ze sprawdzianu należy poprawić na najbliższych konsultacjach prowadzącego (poniedziałek lub wtorek 11:15, E419). Brakujące ćwiczenia laboratoryjne wykonuje się w terminie odróbkowym (jeden termin w przedostatnim tygodniu semestru).
Wykonanie ćwiczenia laboratoryjnego
Opis każdego ćwiczenia znajduje się w skrypcie do laboratorium ("Laboratorium podstaw elektrotechniki I", praca zbiorowa pod red. prof. Tadeusza Janowskiego). Na stanowisku musi pracować co najmniej dwóch studentów. Przed uruchomieniem każdy obwód musi zostać sprawdzony przez prowadzących zajęcia.
Protokół pomiarowy składający się ze schematów układów i tabel na wyniki pomiarów należy przygotować przed zajęciami. W czasie zajęć protokół będzie wypełniany wynikami i nie może zostać zmodyfikowany lub uzupełniony innymi informacjami po podpisaniu przez prowadzącego zajęcia.
W czasie badań laboratoryjnych bardzo często może byc potrzebny kalkulator inżynierski.
Sprawozdanie laboratoryjne
Każda podgrupa laboratoryjna (3-4 studentów) wykonuje jedno sprawozdanie po każdym ćwiczeniu. Termin oddania sprawozdania to kolejne zajęcia laboratoryjne. Za konkretne sprawozdanie odpowiedzialny jest jego pojedynczy autor.
Podstawą wykonania sprawozdania jest podpisany przez prowadzącego protokół z pomiarów. Protokół musi być dołączony do sprawozdania.
Sprawozdanie powinno być wykonane na papierze kancelaryjnym (analogowo, żadnych wydruków z wyjątkiem fotografii) w sposób przejrzysty, czytelny i szczegółowo wyjaśniający sposób obliczania wyników.
Niezbędne elementy każdego sprawozdania:
UWAGA: struktura sprawozdania powinna ułatwiać jego sprawdzanie. Dlatego należy podzielić sprawozdanie zgodnie z porządkiem pomiarów opisanym w skrypcie i w każdym punkcie przedstawić kompletne opracowanie: schemat, tabelę, przykład obliczeniowy i wykresy. Wyjątkiem są wnioski - ma być to podsumowanie wszystkich eksperymentów zamieszczone na końcu sprawozdania.
We wszelkich opisach (schematów, tabel, wykresów) należy używać oprócz numerów także pełnych zwrotów (np. "Schemat 1.1. Układ do badania charakterystyk elementów pasywnych", "Tabela 6.1. Wyniki badania układu szeregowego", "Wykres 2.1. Charakterystyka U=f(I) źródła napięcia", itp.).
Przykład poprawnego wykresu X-Y
Lista tematów zajęć: